V okviru Mednarodnega dneva družin (15. maj) v našem vrtcu že tradicionalno organiziramo Športno popoldne in izmenjavo igrač, ki ju povežemo z našima projektoma – načinom življenja, Fit vrtec in Eko vrtec.
Tako smo v četrtek, 11.5.2017, v vseh enotah našega vrtca pripravil športno popoldne in dobrodelno akcijo Otroci otrokom (izmenjavo igrač). Otroci so eno igračo podarili in dobili »eko cekin«, s katerim so si na popoldanskem srečanju izbrali svojo »novo« igračo. Preostanek igrač bomo v sodelovanju z organizacijo Rdeči križ Celje podarili otrokom, ki jih potrebujejo.
V enoti Mavrica so se otroci skupaj s starši preizkusili v odbijanju balonov z različnimi deli telesa, s »črvi« in hokejskimi palicami, v metanju žog v različno izrezane kroge, v ciljanju barvastih obročev, premikanju obročev brez rok v krogu, s »presipavanjem« žog iz vedra v vedro in z igro »Tri v vrsto ».
V enoti Luna so igrali košarko, badminton, kegljali, veslali, hodili po vrvi, tekli čez ovire, dvigovali uteži in nenazadnje potovali po labirintu. V okviru Eko vrtca pa so bili posebnost letošnjih športnih disciplin, ekološko izdelani športni pripomočki (tulci, plastenke, kartonske škatle, časopisni papir itd.).
V enoti Sonce pa so se otroci skupaj z starši lahko preizkusili v teku čez ovire, igri s padalom, vlečenju vrvi, skoku v daljino, košarki, plazenju skozi tunel in »igri s samokolnicami«.
Otroci so si razvijali koordinacijo oko-roka in fino-motorično koordinacijo, doslednost, natančnost, občutek za horizontalo in vertikalo, občutek za prostorske odnose, zavedanje drže telesa in oblike posameznih gibov, občutek ritmičnega gibanja, kreativnost, radovednost, ki jo vodijo zaznave, opazovanje, sproščeno pozornost, koncentracijo, možnost odločanja in izbire…
Dejavnosti so bile živahne in zabavne – razvijale so potenciale celega telesa. Spodbujali smo učinkovito komunikacijo med možgani in telesom, igro in kreativnost ter razvoj novih nevronskih povezav v možganih na naraven način: preko gibanja.
Zgodnje otroštvo je čas hitrih sprememb na vseh razvojnih področjih, tako na telesnem kot tudi na čustvenem nivoju. Finomotorično gibanje nam omogoča manipulacijo s predmeti in preizkušanje materialnih lastnosti našega sveta. Ena roka uči drugo, kako prijeti. Roke vodijo oči in oči odkrivajo, kako usmerjati naš prijem in celo našo pot.
V letošnje športne dejavnosti smo želeli vnesti radovednost, odprtost in občutek za spontano odkrivanje novega; otroke in njihove starše pa popeljati v čudovito pustolovščino odkrivanja.
Pripravile vzg.: Nika Pegan, Tjaša Romih in Branka Šmid